RADNICI SPREČILI NAMEŠTENU PRODAJU JUGOREMEDIJE, BUDUĆNOST I DALJE NEIZVESNA

1024 768 Partija radikalne levice

Pre tri nedelje, bivši radnici, mali akcionari i poverioci Jugoremedije stupili su u protest u fabričkom krugu protiv odluke stečajnog upravnika da 16. oktobra proda fabriku bez prava na proizvodnju i prometovanje lekova. Radnici su istovremeno podneli predlog sudu da zaustavi dalju prodaju fabrike dok se ne okonča spor Jugoremedije protiv uzurpatora njenih licenci, preduzeća UNION-MEDIC, koje nakon raskida ugovora o zakupu odbija da vrati Jugoremediji njenu imovinu.

Kao što su radnici i predvideli, na oglas stečajnog upravnika za prodaju Jugoremedije bez licenci nije se javio ni jedan ponuđač koji nije povezan sa preduzećem UNION-MEDIC, jer niko osim uzurpatora licenci nema interes da kupi fabriku koja nema prava da proizvodi i prodaje lekove. Na oglas se nije javio ni UNION-MEDIC, tako da prodaja nije uspela. Jedini razlog zašto se UNION-MEDIC povukao bez sumnje leži u radničkom protestu i publicitetu koji je protest izazvao. Nakon što je prodaja proglašena neuspešnom, sud je juče prihvatio predlog da se Jugoremedija ubuduće ne oglašava za prodaju dok se ne okonča spor za vraćanje uzurpiranih licenci. Kao i toliko puta od 2003. godine do danas, radnici i mali akcionari Jugoremedije su uspeli da zaštite fabriku od pljačke, mada je krajnji ishod još uvek neizvestan.

Socijaldemokratska unija podseća javnost da uništavanje Jugoremedije ima snažnu političku dimenziju ne samo kao karakterističan primer privatizacione pljačke, već i zato što su radnici i mali akcionari 2007. godine zaustavili pljačku i preuzeli rukovođenje fabrikom nezavisno od sprege vlasti i krupnog kapitala koja upravlja Srbijom, zbog čega su 2012. godine surovo kažnjeni.

Nakon raskida ugovora o prodaju akcija Jugoremedije između države i Jovice Stefanovića – Ninija, Jugoremediju su pet godina uspešno vodili mali akcionari. U tom periodu Jugoremedija ne samo da je vratila dugove koje je nasledila od Stefanovićeve uprave, već je investirala preko 10 miliona evra u rekonstrukciju proizvodnih pogona i usklađivanje sa standardima dobre proizvođačke prakse (GMP). U trenutku kada je fabrika trebalo da ponovo počne sa radom i kapitalizuje modernizaciju pogona, vlast je počela sa policijskim progonom koji je rezultirao hapšenjem rukovodstva i stečajem fabrike 2012. godine. Optužbe protiv rukovodilaca fabrike su u međuvremenu jedna za drugom oporvgnute, a Jugoremedija je nastavila sa radom u stečaju pod upravom zakupca UNION-MEDIC. Zakupac je tri godine ubirao profit od investicije koja je realizovana zahvaljujući odricanju radnika i malih akcionara, da bi nakon raskida ugovora o zakupu krajem 2016. godine odbio da vrati Jugoremediji prava na proizvodnju i promet lekova. Zaustavljanje prodaje fabrike do okončanja spora za vraćanje uzurpiranih prava je važan uspeh radnika i malih akcionara, ali je budućnost fabrike i dalje krajnje neizvesna. Spor može trajati jako dugo, za koje vreme će Jugoremedija gubiti poziciju na tržištu, a UNION-MEDIC biti u prilici da njene proizvode zameni generičkim lekovima koje je već registrovao na osnovu uzurpirane dokumentacije. Mali akcionari su zbog ovog problema prošle nedelje zahtevali sastanak u Agenciji za lekove, ali na ovaj zahtev još uvek nemaju odgovor. Vlasnik preduzeća UNION-MEDIC je visoki funkcioner SPS-a Milan Selaković.

Jugoremedija je jedan od najrečitijih primera punog kontinuiteta privatizacione pljačke pre i posle 2012. godine. Samo borba protiv politike koja je stvorila ekonomske i političke monopole, borba za prava radnika i za ekonomsku demokratiju, može dati trajno pozitivno rešenje i za Jugoremediju i za privredu Srbije u celini. Dalje smenjivanje na vlasti različitih kabineta koji sprovode istu politiku neće proizvesti nikakve promene, samo ćemo još dublje tonuti u siromaštvo i bezizlaz.

U Beogradu, 12. oktobra 2017. godine

Sekretarijat SDU

BUDI U TOKU!

Prijavi se na naš newsletter i budi u toku sa svim našim aktivnostima i novim sadržajem.